sobota, 30 majaNowości są istotne
Shadow

Co chomik może jeść?

Chomik jest zwierzątkiem, jakie można kupić swojemu dziecku. Posiadanie żywej istoty w domu uczy dziecko odpowiedzialności. Przed zakupem chomika warto jednak zapoznać się z pewnymi informacjami. Powinniśmy dowiedzieć się, jaki gatunek będzie odpowiedni do przebywania w warunkach domowych.

Oczywiście musimy uzyskać informacje, czym karmić małe stworzonko. Z pewnością nie każdy pokarm jest przyswajalny przez jego organizm. Należy pamiętać, że chomik wymaga codziennej opieki, więc jeśli mamy małe dziecko, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie mu pomagać.

Jak zaopiekować się chomikiem?

Chomik powinien być umieszczony w wygodnej klatce, która będzie miała w swoim wyposażeniu poidełko.

W domowej przestrzeni musimy znaleźć odpowiednie miejsce na umieszczenie klatki z chomikiem. Jej dno należy pokryć warstwą trocin – prawdopodobnie najlepsze są te pochodzące z drzewa sosnowego. Warto wyposażyć jego „mieszkanko” w karuzele, tunel, schodki, tak by mógł się wspinać, co sprawi mu wiele przyjemności i zabawy. Kiedy chcemy oswoić naszego chomika, byłoby dobrze, by go delikatnie i z wyczuciem głaskać, a także podawać jego ulubione rarytasy z ręki.

Czy istotne jest to, czym karmimy chomika?

Podstawą dobrej pielęgnacji chomika jest odpowiednie odżywianie. Cały czas musi mieć dostęp do czystej wody. Oprócz tego specjalistyczny pokarm można kupić w sklepie zoologicznym lub samemu przygotować mieszankę z ziaren pszenicy, owsa, prosa i żyta oraz nasion dyni i słonecznika. Czasami warto również podać sucharki, dobrze wysuszony kawałek bułki lub chleba.

Może on również jeść owoce (agrest, jabłko, gruszka, jagoda czy malina), warzywa (marchew, ogórek, cukinia, pomidor, seler oraz rzodkiewka), świeże mięso, jajka, makaron, ryby, chudy ser. Ważne jest, by jadłospis chomika był urozmaicony, a także by być świadomym, jakich produktów nie należy mu podawać.