sobota, 30 majaNowości są istotne
Shadow

Zachwaszczony trawnik – co robić?

Piękny, zielony trawnik to wizytówka prywatnego domu, a także aglomeracji miejskich czy parków. Staramy się, by jego wygląd przyciągał wzrok osób spacerujących, ale przede wszystkim, by swoim pięknem urzekał nasze oczy, które codziennie patrzą na dom i teren wokół niego.

Wiele osób stara się, by jego trawa rosła, była zadbana i pielęgnowana. Jednak czasami jej wygląd pozostawia wiele do życzenia.

W zależności od pory roku, sposobu pielęgnacji, systemu koszenia i nawadniania, a także od panujących warunków atmosferycznych jakość trawnika ulega zmianie na lepsze lub niestety na gorsze. Przyczyny złego stanu murawy Kiedy lato jest gorące i suche, warto wtedy zainwestować w zraszacze i podlewanie naszego trawnika.

W sytuacji, gdy mamy świeżo posianą trawę proces nawadniania również jest bardzo istotny, gdyż dzięki temu nasionko pęcznieje i zaczyna kwitnąć, a jego korzenie osadzają się w głębi ziemi. Czasami zdarza się, że z powodu źle przygotowanego podłoża, nieodpowiedniej mieszanki, złej pielęgnacji czy też nieprawidłowego wysiewu (zbyt gęsty lub zbyt rzadki) nasz trawnik się zachwaszcza, co powoduje, że murawa przestaje wyglądać atrakcyjnie.

Profilaktyka i metody odchwaszczania Jednym ze sposobów jest systematyczne i właściwe koszenie trawnika, a także odpowiednie nawożenie. Prawidłowo odżywiona trawa rozrasta się i jest wystarczająco mocna, aby nie dopuścić do porostu obcych i niechcianych gatunków roślin.

Niestety w przypadku chwastów jednorocznych lub wieloletnich powyższe metody nie są skuteczne. Wówczas jedną z najbezpieczniejszych metod jest wyrywanie ręczne lub przy pomocy nożyka lub wąskiej łopatki – ważne, by roślina była usunięta z korzeniem.

Taki sposób jest dobry, kiedy metraż trawnika nie jest zbyt duży. Ostatecznym rozwiązaniem jest działanie przy użyciu środków chemicznych, jednak tutaj warto zapoznać się z dokładną instrukcją postępowania.